Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím

Vše o kmínu

Kmín patří mezi nejstarší a nejoblíbenější koření u nás i ve světě. Jeho semínka pochází z kmínu kořenného. Hojně se používá do pečiva, brambor, omáček i k masu. Jeho použití je velice široké. Údajně pomáhá proti plynatosti nebo vytahuje z potravin při vaření nečistoty. Je považován také za rostlinu, která chrání před zlými kouzly.

Roste po celé střední a severní Evropě, ale také na Sibiři a v Přední Asii. Proto je původ dost komplikovaný. Kmín má velmi aromatickou vůni i chuť, pokud to s ním přeženete až pálivou. V malých množstvích je výtečný při přípravě všech druhů mas nebo omáček, hlavně houbové. Podtrhne také pomazánky z tvarohu. Dobře se spojuje s pokrmy v kombinaci s chilli papričkami nebo kari. Možná budete překvapeni, že převažuje v mexických jídlech nebo je neoddělitelnou součástí holandských sýrů.


Co jste o kmínu nevěděli?

 

  • Podporuje žaludeční šťávy a trávení
  • Působí proti parazitům
  • Obsahuje vápník, hořčík, zinek a železo
  • Zabraňuje nadýmání
  • Podporuje tvorbu mléka při kojení
  • Vhodný při vykašlávání
  • Snižuje výskyt chemicky způsobených rakovin žaludku, tenkého nebo tlustého střeva
  • Při nadměrném užívání může dojít k poškození ledvin!


I když se to nezdá, je pěstování kmínu náročné. Potřebujete jílovou půdu a trvalé teplo a světlo minimálně po dobu tří týdnů. Teplota by se měla pohybovat okolo 14 °C. Pokud teplota klesne, bez prodlevy umrzá. Sadí se obvykle na začátku března nebo dubna a v červenci/srpnu se dočkáte klasických hnědých semen.

Kmín rostlina


Dejte si pozor, ať si místo klasického kmínu do pokrmu nepřidáte kmín římský. Tento kmín je aromatičtější a má zcela odlišnou chuť. Je hojně pěstován v Evropě. Klasický kmín převažuje spíše v Evropě. Římský kmín dokáže přehlušit ostatní koření nebo i dokonce samotný pokrm, takže s ním šetřete. Jeho použití bylo podobné jako u klasického kmínu - v boji proti nadýmání, podporu trávení nebo tvorby mléka. V některých literaturách jej studenti používali, aby vypadali nezdravě a bledě. Kromě pozitivních účinků na trávení a vylučování trávících šťáv, podporuje chuť k jídlu a také má velmi dobrý vliv na kardiovaskulární aparát. Je dobrým pomocníkem v boji proti kašli.


Kmín bývá součástí mnoha kořenících směsí. Rojikovo koření s dlouholetou tradicí a kvalitou vyrábí koření a kořenící směsi, jak s klasickým kmínem (mletý nebo celý kmín) nebo s kmínem římským. Římský kmín v kombinaci s koriandrem dodá charakteristickou chuť i vůni indických pokrmů. Tuto kořenící směs můžete použít do pečiva, salámů nebo k sýrovým pochoutkám. Rojikovo koření nabízí také další směsí, kde kmín najdete.


Jedná se například o tyto kořenící směsi:

 

kmín-mletý kmín-celý kmín-římský-celý římský-kmín-mletý