Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím

Libeček

Tato kořenovitá rostlina původně pochází z Íránu a Afganistánu. Nyní je pěstována po celé Evropě a Severní Americe. V 16. století se libeček používal jako afrodisiakum, na podporu trávení anebo jako lapač pachů.

Dnešní využití libečku

Pro kuchyňské zpracování se používají všechny části libečku jako výborné koření. Tato bylinka je velmi aromatická a tak přidáváme do pokrmů vždy jen několik lístků.

Sušené nebo čerstvé listy můžeme přidávat do polévek, omáček nebo k masu. Výborně se hodí i jako ozdoba a dochucení brambor, rýže nebo do pomazánek. Plody se používají při nakládání zeleniny a oddenky při kandování.

Výtečně s ním můžete ochutit například vepřové plecko na česneku nebo netradiční slaninové rizoto (recepty na stránkách – proklik).

Léčivé účinky libečku

Libeček má ovšem i léčebné účinky. Je zdrojem mnoha minerálů a vitaminů. Nejčastěji se používá jeho nálev vyluhovaný z drcených semen. Je velmi močopudný, zbavuje tělo toxinů, posiluje srdce a pozitivně působí i na krevní oběh, revmatismus či dnu. 

Pozor na estragon v těhotenství a mateřství

Stejně jako estragon by jej neměly užívat těhotné a kojící ženy, může totiž snižovat laktaci. 

libeček