Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím

Koření, které Vás zahřeje

Víte, že některé druhy koření či bylin Vám prokrví organismus a zahřejí Vás během několika minut po požití?

Představujeme Vám nejznámější z nich.

 

  • Zázvor mletý - lék proti každoročnímu nachlazení. Prevence i lék je ukryt v tomto zázračném kořeni. Mletý zázvor lze využít například do polévek, omáček, pod maso, ale klidně také jako příměs do čaje či jiných nápojů. Zkuste například mrkvovou polévku se zázvorem.

KOUPIT ZDE

Zázvor mletý

 

  • Vanilka - většina z Vás má vanilku pouze jako silné aromatikum. Mnozí však nevědí, že silice vanilky Vás dokáží také příjemně zahřát. Většinou se vanilka přidává do teplých nápojů či pokrmů. Zkuste si například doma udělat vlastní vanilkový koňak

KOUPIT ZDE

vanilka pravá

  • Koření svařák - výběrová směs koření určená přímo na svařené víno. Více o této směsi čtěte níže.

KOUPIT ZDE

Svařené víno

  • Skořice - V Asii se skořice tradičně používá pro zahřátí těla, přidává se za tímto účelem hlavně do bylinných čajů. Mnozí z nás si jistě oblíbili skořici jako součást tzv. zimních čajů pro zahřátí, kde ji často najdeme v kombinaci např. s jablkem nebo pomerančem. Přidat ji však můžete také do kávových nápojů, různých jídel či polévek. Hřát Vás jistě bude při popíjení svařeného vína s karamelem.

KOUPIT ZDE

 

Skořice celá

 

  • Hřebíček - všemi známá sušená poupata hřebíčkovce kořenného má hřejivé účinky stejně jako skořice. Působí navíc dezinfekčně a svým aroma Vám zpříjemní jakýkoliv okamžik při jeho kombinaci v teplém nápoji. Zkuste například kávový nápoj mandlovo skořicové latte.

KOUPIT ZDE

Hřebíček

  • Badyán - se přidává se do perníků, sladkého pečiva ale i do omáček, kompotů, švestkových povidel, likérů i k aromatizaci čajů. Příjemně ochucuje pečeni ze zvěřiny, vepřové a kachní maso připravené na sladko. V horkém nápoji ho můžete uplatnit např. v pomerančovém svařeném punči.

KOUPIT ZDE

Skořice, Badyán

 

  • Pepř - Obsahuje piperin, což je látka, která umí stimulovat nervový systém, a tak pomáhá naší termogenezi. Tím, že je trochu ostřejší, nás pepř navíc zahřeje i pocitově. Vyzkoušejte například pepřovou omáčku. Doporučujeme použít čerstvě nadrcený pepř. Uvolněné silice mají daleko větší účinky než pepř neporušený.

KOUPIT ZDE

Hmoždíř na koření pepř

 

  • Chilli papričky - Ty fungují podobně jako pepř. Navíc ale obsahují látku zvanou capsaicin, která povzbuzuje krevní oběh. Pokud holdujete pikantním jídlům, doporučujeme sekci pikantní směsi.

KOUPIT ZDE

Chilli papričky

Výborným pomocníkem pro zahřátí je Rojikovo koření Svařák.

Zahřejte se u svařáku

SvařákPříjemně aromatická směs sušených jablek, skořicehřebíčku a nového koření. Tato směs na svařák chutná výtečně nejen ve svařeném víně a punčích, ale dobře chutná i jako čajová směs. Doporučujeme dochutit medem a rozinkami. 

 

 

 

Vyzkoušejte koření svařák v následujících receptech na svařené víno

  • Medový svařák: Do středního hrnce nalijte červené víno, přidejte koření svařák a víno přiveďte k varu. Hned ovšem stáhněte na minimum. Do hrnečku dejte med (můžete nahradit i medovinou), který před tím nechte ohřát na topení nebo ve vodní lázni tak, aby se roztekl a zároveň se nahřál hrneček. Pak ho zalijte horkým svařeným vínem s kořením. Rozhodně ale med nevařte spolu s vínem. Přestože by vám to usnadnilo práci, med by ztratil své cenné látky. Každý hrneček ozdobte na závěr kolečkem pomeranče.

  • Svařák s pomerančovým džusem a perníkovým nádechem: Potřebujete: 400 ml pomerančového džusu, 400 ml červeného vína, 100 g sušených švestek, lžičku perníkového koření a koření svařák. Všechny ingredience přiveďte k varu. Poté odstavte z plamene a nechte 15 minut odstát. 

  • Brusinkový svařák (vhodný pro děti, nealkoholický): Potřebujete: 1 l brusinkové šťávy, 1/2 hrnku brusinek (pokud máte doma zamrazené, lze také použít), 1 celou skořici, 2 hřebíčky, 1/2 hrnku cukru krupice (řiďte se ale podle chuti dětí), špetku mleté skořice + koření svařák a rozinky.

  • Postup přípravy: Brusinkovou šťávu, celou skořici a hřebíček smíchejte ve středním kastrolu a přiveďte k varu. Snižte teplotu a pomalu vařte. V malém kastrolku smíchejte zase brusinky, cukr, mletou skořici a přidejte 2 lžíce vody. Lehce zahřívejte na mírném stupni za stálého míchání, až brusinky popraskají a jsou obalené cukrem. Když brusinky vychladnou, napíchněte pár bobulek na dekorativní párátka. Nalijete svařenou horkou brusinkovou šťávu do hrníčků a ke každému přidejte brusinkové párátko. To samé můžete udělat také v rybízové variantě.

 

Svařák se nikdy nesmí vařit. Víno v kastrůlku sice k varu přiveďte, ale s prvními bublinkami na hladině hned stáhněte na minimum. Pak nechte jen dostatečně prohřát, aby se z koření uvolnila vůně, ale neodpařoval se alkohol.

svařák