Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím

Celozrnný kváskový chléb

Vynikající celozrnný kváskový chléb se slunečnicovými a dýňovými semínky, obohacené o vlašské ořechy, 

 

Co budeme potřebovat:

1.den (večer)

  • 30g žitného kvásku
  • 225g žitné celozrnné mouky
  • 300ml vlažné vody

2.den (ráno)

  • 660ml vlažné vody
  • 225g žitné celozrnné mouky
  • 150g špaldové celozrnné mouky

3. asi po 4 - 8 hodinách 

Celozrnný kváskový chléb

Jak na to:

První den večer smícháme uvedené množství žitného kvásku s celozrnnou žitnou moukou a vodou. Necháme zakryté v míse do druhého dne prokvasit.

Druhý den ráno přimícháme celozrnnou žitnou a špaldovou mouku a vodu. Pořádně promísíme a necháme minimálně další 4 hodiny kvasit.

Po uplynuté době přidáme zbytek mouk a koření. Opět pořádně promísíme aby se suroviny spojily.
Těsto lžící přendáme do olejem vymazaných forem. Uhladíme, posypeme sezamovým  a lněným semínkem. Orosíme, zabalíme formy do sáčku a necháme kynout 2-4 hodiny (dokud těsto nenakyne po okraj formy). Doba kynutí je závislá na teplotě.

Celozrnný kváskový chléb

Troubu si rozehřejeme na 250°C a na spodek trouby vložíme starý plech nebo pekáček. Vložíme chleby do trouby a na spodní plech vlijeme asi 2dcl horké vody. Tím dojde k zapaření trouby. Po 15min troubu vyvětráme, snížíme teplotu na 210°C a chleby přikryjeme alobalem. Pečeme 45min. Po této době vyndáme chleby s forem a dopékáme ještě 15min. V polovině doby chleby otočíme.

Celozrnný kváskový chléb

Chléb po upečení zní dutě, jako když se klepe na dřevo. Chléb necháme vychladnout na mřížce. Nerozkrajujeme, počkáme na vychladnutí!

Celozrnné chleby se doporučují nechat úplně vychladnout. Při předčasném rozkrojení by se nám mohlo těsto ještě srazit. Asi po 2 hodinkách se již dají bezpečně ukrojit alespoň patky. A věřte, že není nic lepšího, než takhle čerstvě upečený voňavý chléb.

Tip od autorky receptu:

Kde sehnat kvásek?

  • Existuje kvásková mapa, kde se všichni, kdo pečou chleba, rádi podělí o svůj kvásek a doma si ho už jen množíte podle potřeby. Odkaz: mapa.
  • Nebo si ho můžete založit sami. Není to nic složitého. Odkaz: kvásek.

"Kvásek vydrží v lednici týden, pokud nepečeme je ho třeba přikrmit neboli omladit. Tzn. že ke kvásku ve sklenici přidáme cca 100g celozrnné žitné mouky a 100ml vody. Promícháme, necháme prokvasit a do ledničky si opět schováme pár lžic kvásku. Pokud pečeme jednou týdně, není nutné přikrmovat, jen nesmíme vždy po rozkvašení zapomenout si odebrat kvásek na příští pečení a uchovat ho v lednici.
Já si schovávám asi 3-4 lžíce kvásku. A až pak přidáme zbylé ingredience, koření a sůl. "

Rojikovo koření, které bylo použito na tento recept:

libeček chlebové-koření bazalka česnek-sušený
Libeček Chlebové koření Bazalka Česnek sušený

 

Tento recept poskytlaIveta Ondruchová

Celozrnný kváskový chléb Celozrnný kváskový chléb Celozrnný kváskový chléb Celozrnný kváskový chléb libeček
chlebové-koření římský-kmín-mletý bazalka česnek-sušený